+ Raspundeti subiectului
Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima
1 la 38 din 43 m.
    La primele mesaje toby este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    13-10-10

Care lucrati ca asistente in Uk?

buna .sunt aici asistente care lucreaza in Uk?...si eu doresc sa merg si vreau sa stiu cum e si in ce zone este cel mai bine.ce oras.si pe ce domenii. ce ar trebui sa stiu ca asistenta pt inceput? ce sa fac si ce sa nu. astept orice sfat. thank you

2. .
    Initiat Moderator injectia este pe drumul cel bun Avatar injectia
    Data inscrierii
    19-08-07
    Loc
    Bucuresti
    Bine ai venit toby, dar cum ai ales UK? Iti place tie acolo sau doar pt conditii?
    Administrator injectia.ro
    Forumul asistentilor medicali

4. .
    La primele mesaje parabone29 este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    15-10-10
    mai toby..ti-am zis ca pot sa´ti dau mai multe informatii....ai id-ul meu de mess....daca vrei sa stii ce si cum...vb pe mess...sunt prea multe de zis..as putea sa fac o prezentare scurta pe forum totusi.

6. .
    Data inscrierii
    15-10-10
    dupa ce m-am chinuit sa scriu o prezentare referitoare la munca in UK, cat mai explicita, asupra pasilor ce trebuie urmati, m-am trezit ca nu pot sa o postez, chipurile nu eram logat...eu fiind de fapt logat.
    e ceva in neregula cu forumul.

a prea mult de scris despre munca in UK.cine vrea informatii, sa ma contacteze pe mess.

8. .
    Ucenic Moderator clari este pe drumul cel bun Avatar clari
    Data inscrierii
    12-03-10
    Loc
    Rm.Valcea
    poate ca net-ul a fost de vina ..........
    forumul e ok,asa cum ai putut trimite cele doua mesaje ,nu vad de ce nu n-ai fi reusit si pe celalat,parerea mea este ca a picat net-ul.......
    mai incearca sa trimiti un mesaj cu munca in UK ,te rooooog
    sunt sigura ca intereseaza multa lume ...
    o seara frumoasa !
    Nu fi preocupat de evitarea tentatiilor, caci pe masura ce imbatranesti incep ele sa te evite pe tine. Legile lui Murphy

10. .
    Data inscrierii
    15-10-10
    1.REGISTRATION
    - pentru a putea profesa meseria de asistent medical in UK, trebuie sa detii titulatura de REGISTERED NURSE(=ASISTENT MEDICAL)
    - pentru asta trebuie sa obtii inregistrarea in NURSING AND MIDWIFERY COUNCIL , echivalentul OAMMR;practic, e vorba de a obtine asa -zisa LICENSE, sau mai pe romaneste, AUTORIZATIE DE LIBERA PRACTICA
    - procesul de inregistrare poate fi sa mearga ca uns sau, dimpotriva, poate fi foarte anevoios
    - dosarul este evaluat in functie de prevederile Directivei CE 2005/36

CUM SE PROCEDEAZA

- site oficial NMC The Nursing and Midwifery Council: Safeguarding health and wellbeing | Nursing and Midwifery Council
    - cui ii e lene sa caute pe site, postez aici link-ul direct catre pagina cu REGISTRATION

Trained in Europe | Nursing and Midwifery Council

- pe pagina asta puteti descarca brosura cu informatiile necesare
    - jos in pagina scrie ''REQUEST AN APPLICATION PACK'' - e cererea pentru formularul de aplicatie; e un document WORD pe care il descarcati, completati cererea, o semnati, o scanati si o trimiteti ca email attachment la adresa de email : eu.enquiries@nmc-uk.org

- dupa ce va soseste formularul de aplicatie, va apucati de tradus&legalizat acte

- in acest moment al aplicatiei NU se cere nici un fel de taxa
    - SINGURA taxa pe care o veti plati, va fi doar in cazul in care sunteti admisi, iar taxa, in valoare de 76 GBP, este taxa anuala de afiliere
    - NU se cere nici un fel de test de engleza in scopul inregistrarii
    - din momentul in care NMC a primit toate actele necesare, va puteti astepta sa primiti un raspuns dupa circa 3-4 luni, uneori chiar mai repede

12. .
    Data inscrierii
    19-08-07
    Loc
    Bucuresti
    Citat Publicat initial de parabone29 View Post
    dupa ce m-am chinuit sa scriu o prezentare referitoare la munca in UK, cat mai explicita, asupra pasilor ce trebuie urmati, m-am trezit ca nu pot sa o postez, chipurile nu eram logat...eu fiind de fapt logat.
    e ceva in neregula cu forumul.

a prea mult de scris despre munca in UK.cine vrea informatii, sa ma contacteze pe mess.
    Parabone, pai ideea e ca e mult mai usor pe forum. Scrii odata si citesc sute. Daca toti te-ar contacta pe mess sa le spui acelasi lucru iti spun eu ca de la al treilea iti creste tensiunea.
    Asta de fapt e si marele avantaj al forumului, ca odata discutia scrisa ea este utila mult timp, multora ... si nu trebuie sa repeti la nesfarsit aceeasi info.

Cu forumul trebuie sa bifezi la autentificare Autentificare automata Astfel daca stai mult forumul te scoate dar cand dai trimite (pt ca ai bifat) te logheaza automat fara sa iti dai seama.
    Pt ca am schimbat forumul e posibil sa ai conflicte cu cookies asa ca trebuie sa le stergi (dar doar daca ai probleme). Ai instructiuni aici
    Daca aveai inspiratia sa dai back in browser sau sa te loghezi nu se pierdea ... sorry.
    Modificat ultima data de injectia; 19-10-10 la 20:29.

14. .
    Data inscrierii
    15-10-10
    dupa ce ati trecut de partea usoara a inregistrarii, incepe chinul, adica gasitul unui JOB

2.JOB

- in acest moment al existentei noastre pe Pamant este foarte greu sa gasesti un job ca si asistent medical in UK, din cauza a :
    a) work permit, adica PERMIS DE MUNCA - pentru a munci in UK ca si asistent medical ai nevoie de autorizatie de munca(desi suntem membri UE de ceva vreme, noi si bulgarii avem nevoie de aprobare pentru a munci in UK)
    - practic, este un proces anevoios, birocratic prin care potentialul angajator trebuie sa demonstreze HOME OFFICE(BIROUL DE IMIGRARI) ca nu a gasit pe piata muncii din UK un asistent, prima optiune= britanic, a doua optiune = membru UE, in afara de romani si bulgari;asadar a treia optiune suntem noi si bulgarii
    - procesul consta in doua etape : intai aplica angajatorul pentru aprobarea permisului de munca, iar apoi tu, angajatul, aplici pentru cardul de munca,ACCESSION WORKER CARD, fara de care nu ai voie sa incepi munca, chiar daca permisul de munca este aprobat.
    - aplicatia ta pentru AWC este gratis si, sunt sigur 95%, aplicatia angajatorului pentri permisul de munca este si ea gratis

- insa nu sunt multi angajatori dispusi sa treaca prin atata birocratie si sa te astepte cateva luni bune, chiar 6 luni, pe tine, asistentul din Romania

b) lipsa experientei de munca in UK

- este foarte greu sa prinzi un job in UK, direct din Romania
    - in sistemul public de sanatate, NHS(NATIONAL HEALTH SERVICE) sunt sanse infime sa prindeti job, pentru ca :
    - NHS nu selectioneaza aplicanti care necesita permis de munca
    - NHS solicita, din cate stiu eu, minim 6 luni experienta in UK pentru a fi macar bagat in seama
    - NHS selectioneaza in cazuri exceptionale aplicanti care au nevoie de permis de munca, anume pe pozitii in ATI nou-nascuti, Cardiologie nou-nascuti;adica specialitati care in Romania sunt foarte putin dezvoltate

- in sistemul privat ar fi o sansa, dar si aici e greu
    - se cauta pe specialitati cum ar fi ATI, sala operatii, chirurgie.
    - alta optiune ar fi casele de batrani, unde de fapt lucreaza marea majoritate a asistentilor din Romania
    manditza i-a placut /a multumit.

16. .
    Data inscrierii
    15-10-10
    3.CUM GASESTI JOB

- din pacate este foarte greu sa prinzi un job direct din tara si, mai ales, pe cont propriu

- au aparut recent o serie de firme de intermediere, cred ca pot fi gasite pe eJobs - locuri de munca., care recruteaza personal pentru UK
    - as vrea sa zic ceva despre aceste firme
    - aceste firme sunt doar niste colaboratori ai firmelor de recrutare din UK;practic firmele din UK sunt cele care va plaseaza la noul loc de munca
    - firmele din UK NU percep absolut nici un fel de comision, taxa sau ce-o mai fi
    - in schimb firmele din Romania cer tot felul de taxe, chipurile evaluare dosar, testare psihologica, aplicatie permis de munca, comision intermediere

ORICE FIRMA DE RECRUTARE CARE CERE TAXE SAU COMISIOANE NU ESTE DEMNA DE INCREDERE

- as putea pune pariu ca ABSOLUT toate joburile oferite de firmele de intermediere sunt in nursing homes, adica in case de batrani, pe care ei(adica firmele) le numesc ''clinici private'' in anunturile postate pe internet
    - este o anumita lipsa de personal medical in casele de batrani din UK, deoarece munca este grea si urata, iar plata nu este senzationala(max 11-12 lire/ora inainte de taxe, ar veni cam 8,5-9 net)
    - englezii, daca e sa vb de Anglia, nu se inghesuie la job-urile astea, dar acum, ca a venit ''criza'', ma gandesc ca si-au schimbat optiunile

- pentru cei care vor sa caute pe cont propriu, recomand site-urile :

www.jobseekers.direct.gov.uk
    NHS Jobs
    StaffNurse.com UK Nursing Jobs - Nursing Directory - Nursing News
    Private Healthcare UK - private hospitals, surgery, treatment and services
    Bupa careers | Bupa UK

SUCCES!

18. .
    Data inscrierii
    15-10-10
    tot ceea ce am scris aici in privinta sanselor de a gasi un loc de munca in UK sunt PARERI PERSONALE.
    nu trebuie sa le luati litera de lege

eu am lucrat o luna in UK in 2008, dar nu a fost o experienta reusita.am schimbat tara, din fericire

oricum informatiile despre procesul de inregistrare la NMC sunt corecte

cat despre sansele de a gasi un loc de munca, desi am plecat din UK de 2 ani, cred ca am dreptate in jur de 95%.ma tem insa sa nu fi devenit mai greu decat era pe atunci sa gasesti un loc de munca

idmess camarra_2081 daca aveti nevoie de raspunsuri, sfaturi, lamuriri

20. .
    Data inscrierii
    19-08-07
    Loc
    Bucuresti
    Multumim de info, poate totusi tot pe forum sa fie util si altora (stiu sunt incapatanat )

22. .
    Data inscrierii
    15-10-10
    vad ca postul a fost vizualizat de multe ori....se pare ca e tipic romanesc....nici macar un multumesc, in afara de moderator....ura si la gura...hai sa ne facem nurse in lumea larga si sa facem ''averi''

24. .
    Data inscrierii
    19-08-07
    Loc
    Bucuresti
    Am sa instalez o modificare in care ai un buton de multumesc la fiecare mesaj. In mod normal nu e util ca toti care citesc sa spuna multumesc pt ca ai citi un subiect foarte greu printre mii de multumescuri. Se presupune din start ca ai primit multumescul Eu l-am scris pt ca nu exista butonul si m-am gandit ca vei avea senzatia ca scrii in van (ceea ce nu e cazul).
    Bafta

26. .
    La primele mesaje by_manddy este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    09-05-11
    Buna, sant nou venita pe forum. Eu am apelat la o firma de recrutare pentru un job in uk , am obtinut deja PIN-ul, urmeaza sa dau interviul in engleza. Curiozitatea mea era daca cineva lucreaza sau a lucrat intr-un camin de batrani (acolo o sa lucrez)cum este,nivelul meu de engleza este mediu, credeti ca ma voi descurca? am emotii ,desigur. Multumesc mult, orice informatie este bine venita.

28. .
    Data inscrierii
    19-08-07
    Loc
    Bucuresti
    Cu un nivel de engleza mediu te descurci fara probleme. Poate ca iti lipseste practica vorbirii in engleza dar asta o capeti repede daca vorbesti zilnic.
    Bafta multa si bine ai venit pe forum.

30. .
    Data inscrierii
    09-05-11
    Multumesc mult pentru incurajare.

32. .
    Ucenic Sef Eric este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    15-02-11
    Loc
    Râmnicu Vâlcea
    Varsta
    24
    Cat e cash-ul?

34. .
    Ucenic timid Gabi este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    26-01-09
    Adica??? firma este platita de catre angajator, deci?

36. .
    Data inscrierii
    15-02-11
    Loc
    Râmnicu Vâlcea
    Varsta
    24
    Nu mai, cat e salariul

38. .
    La primele mesaje lucy este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    13-05-11

Asistent medical in UK

buna intentionez sa lucrez si eu in uk cine are mai multe informatii sa mi spuna si mie va rog

40. .
    La primele mesaje parabone este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    20-10-07
    Citat Publicat initial de by_manddy View Post
    Buna, sant nou venita pe forum. Eu am apelat la o firma de recrutare pentru un job in uk , am obtinut deja PIN-ul, urmeaza sa dau interviul in engleza. Curiozitatea mea era daca cineva lucreaza sau a lucrat intr-un camin de batrani (acolo o sa lucrez)cum este,nivelul meu de engleza este mediu, credeti ca ma voi descurca? am emotii ,desigur. Multumesc mult, orice informatie este bine venita.
    o sa ai nevoie de minim nivel mediu.desi cerintele nu sunt de spital, ca sa ma exprim asa, tot trebuie sa stapanesti limba cum trebuie.plus ca majoritatea celor care munceasc in nursing homes provin din Africa, Filipine sau Europa de Est.engleza cu accent african este putin greu de inteles la inceput.

cat despre rezidenti...englezi get-beget...depinde in ce zona vei munci.engleza vorbita in UK este altceva decat ce ai studiat la scoala...daca vei munci, sa zicem in zona Manchester, atunci ai dat de dracu.acolo se vb asa-numita ''scouse''...londonezii au nevoie de traducere cand aud scouse...cauta pe youtube interviuri cu Steven Gerrard sau Jimmy Carragher, ambii jucatori de la Liverpool...si iti vei face o idee.

la fel...in zona SV, Bristol(unde am muncit eu 1 luna) este o engleza dificila.

ma gandesc ca cel mai usor ar in zona Londrei.

cash-ul nu cred ca e extraordinar...anunturile firmelor de plasare sunt destul de ambigue si duc la neintelegeri si, uneori, prea mari sperante.cred ca ai un salar in jur de 1200-1500 GBP, dupa taxe.ce spun firmele, ca poti lua mai mult daca se fac ore suplimentare, e adevarat.insa trebuie sa te gandesti daca asta iti doresti cu adevarat, adica sa muncesti pana la epuizare intr-un mediu de munca urat, solicitant si apasator, ca altceva nursing home-urile nu sunt.

uitat-te si pe forumul romanilor din UK...www.romani.co.uk

au o sectiune pentru asistenti medicali, unde poti cere sfaturi sau impartasi pareri.
    Modificat ultima data de parabone; 14-05-11 la 02:47.

42. .
    Data inscrierii
    09-05-11
    Adevarat, salariul au zis ca va fi de 1400 brut dar cu ture sambata si duminica si ore suplimentare pot ajunge la 2000- 2200. Eu sincer din ce am cautat pe net am ramas placut surprinsa , ma refer la camine, la conditii, acum o sa vad cand o sa ajung restul cum va fi. Eu marile emotii le am din cauza limbii.
    La firma platesc un comision, zic eu acceptabil, 18oooooo plus taxele ptr PIN si work permit.
    MUltumesc pentru opinii si mai astept si alte pareri.

44. .
    Data inscrierii
    19-08-07
    Loc
    Bucuresti
    Citat Publicat initial de lucy View Post
    buna intentionez sa lucrez si eu in uk cine are mai multe informatii sa mi spuna si mie va rog
    Lucy, discutiile sunt organizate in forumuri si subiecte. Nu intrebam unde ne vine ci unde se incadreaza intrebarea noastra. Am mutat eu in topicul corespunzator.
    Bine ai venit

46. .
    La primele mesaje parabone este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    20-10-07
    Citat Publicat initial de by_manddy View Post
    Adevarat, salariul au zis ca va fi de 1400 brut dar cu ture sambata si duminica si ore suplimentare pot ajunge la 2000- 2200. Eu sincer din ce am cautat pe net am ramas placut surprinsa , ma refer la camine, la conditii, acum o sa vad cand o sa ajung restul cum va fi. Eu marile emotii le am din cauza limbii.
    La firma platesc un comision, zic eu acceptabil, 18oooooo plus taxele ptr PIN si work permit.
    MUltumesc pentru opinii si mai astept si alte pareri.
    nu stiu cum poti ajunge de la 1400 la 2200, chiar cu ore suplimentare.probabil asta ar insemna 60 de ore de munca pe saptamana.poate mai mult...unii ar numi asta sclavie.

da-mi voie sa te informez ca NU exista taxe pentru work permit.nici din partea angajatorului cand aplica pentru aprobarea lui si nici din partea ta cand aplici pentru accession worker card.

iar taxa pentru PIN...oricum o vei plati an de an...fiind de fapt cotizatia anuala la NMC.

aplicatia pentru work permit nu este un favor pe care ti-l face firma, plus ca Home Office nu da 2 bani pe firmele de recrutare cand este vorba de work permit.HomeOffice trateaza DOAR cu angajatorul....asadar, nu este un favor, ci o necesitate.sunt obligati sa aplice pentru work permit, daca doresc sa te aiba.

ai putea sa le ceri chitanta pentru plata aplicatiei pentru work permit...sau sa contactezi firma de recrutare din UK, care de altfel este cea care ti-a gasit locul de munca, si nu cea din Romania, si sa le expui putin practicile asociatilor din Ro...desi, cred, sunt la curent cu ele

in final... iti doresc bafta si nervi de otel.

48. .
    La primele mesaje maria.catalina este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    07-06-11
    Multumesc chiar aveam dubii cu siteurile romanesti de recrutare cu comisioanele lor fantoma si s-au dovedit a fi fondate.

50. .
    La primele mesaje ancamaria este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    26-10-11
    Buna ziua tuturor.sunt noua aici si v-am citit mesajele tuturor.sunt folositoare pentru oricine.eu am pin-ul si vreau sa plec printr-o firma,dar nu stiu cu care.va rog sa ma ajutati cu un sfat in privinta asta.multumesc

52. .
    La primele mesaje costi_ionut2002 este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    25-02-12
    asa e ?
    Modificat ultima data de costi_ionut2002; 25-02-12 la 23:32. Motivul: greseala

54. .
    Data inscrierii
    25-02-12

salut

pai dupa ce iti scad taxele din salariu ai spus ca se ramane cu 9 lire/h...dar la terminarea contractului in uk iti poti recupera taxele platite..deci tot la tine se intorc banii

56. .
    Data inscrierii
    25-02-12
    cum este pe la azile,se poate rezista 12 luni macar pentru blue card ?

58. .
    Data inscrierii
    25-02-12
    buna,ai gasit vreo firma de recrutare serioasa?

60. .
    Data inscrierii
    25-02-12

pt by_manddy

by_manddy ce firma ai gasit de plasare,este serioasa?

62. .
    La primele mesaje karlaoana este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    11-03-12
    Loc
    iasi
    buna ,este cineva de aici care lucreaza sau a lucrat ca asistent medical in germania?cum e ?cita limba trb sa stii si care sunt pasii,eu termin anul acesta si apoi as vrea sa ma indrept spre germania ,am sau nu am sanse?

64. .
    La primele mesaje catalinUK este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    28-04-12
    Salutare lume. Vad ca foarte multa lume i-si da cu parerea despre cum se munceste in UK. Lucruri total false. Cat despre firmele din Romania si despre ce promit ele...100% fals..Toata lumea iti promite permis de munca si ore suplimentare..bonusuri, dar de fapt, cand ajungi aici... este total pe invers..
    Daca cineva vrea sa afle mai multe despre munca din sistemul sanitar din uk,..sa ma contacteze pe mess: moise002000 ...Lucrez aici de 2 ani si stiu prea bine care este viata si care este treaba cu firmele romanesti..Multumesc si va urez succes...

66. .
    Data inscrierii
    15-02-11
    Loc
    Râmnicu Vâlcea
    Varsta
    24
    Lasa messengerul, povesteste aici.

68. .
    La primele mesaje diana_vranau este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    07-05-12
    buna sunt si eu noua pe acest forum si as dori cateva informatii in legatura cu aplicatia ca asistenta in uk . lucrez de 3 ani ca si carer asisstent intr-un azil de batrani , daca am scoala de asistenta medicala terminata in rom , ce sanse am ca sa pot practica si aici fara a avea experienta in uk ?

70. .
    La primele mesaje catalinUK este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    28-04-12

Buna

Poti practica fara probleme, in cazul in care gasesti un angajator, sa te ia si sa-ti faca actele,..adik cartonasul galben,,,ca de blu e super greu, sa nu spun imposibil,..sau sa lucrezi ca si self...Acum esti self ?..
    Daca mai este ceva,..cauta-ma..succes..Catalin.

72. .
    La primele mesaje Cristian_24 este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    30-05-12
    Salut.de ceva timp m-i am pus in gand sa imi fac si eu actele sa pot sa lucrez ca asistent medical in uk...am citit tot ce am gasit si eu pe forum-uri din romania si spania.de vre o luna ,aproape doua am aplicat si eu pt Pin number in sa nu stiu daca am facut bine.....adresa mea actuala nu este in romania ...am scris adresa pe care o am si tara in care mi s au recunoscut actele...mentionez ca am obtinut diploma in Romania.ma poate ajuta si pe mine cu ceva informatii va rog

74. .
    Data inscrierii
    15-02-11
    Loc
    Râmnicu Vâlcea
    Varsta
    24
    Fii explicit.

76. .
+ Raspundeti subiectului
Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima